Atrakcyjny Monciak w Sopocie

Jakiś czas temu odwiedziliśmy nadmorską miejscowość Rowy [➝dwapiksele.pl]. Nadal jesteśmy przekonani, że nie ma lepszego miejsca na spędzenie wakacji niż Bałtyk. W miejscowościach zlokalizowanych nad naszym morzem można sporo się dowiedzieć i skorzystać z wielu atrakcji.

Największą atrakcją Sopotu od lat jest oczywiście Morze Bałtyckie i plaże, jednak samo miasto na skutek intensywnego rozwoju od kilku lat stało się centrum rozrywek dostępnych nie tylko w okresie letnim. Baza noclegowa [➝meteor-turystyka.pl] działająca niemal cały rok oferuje możliwość spędzenia tu atrakcyjnego zimowego weekendu z wykorzystaniem na przykład luksusowych zabiegów spa czy odwiedzając jedną z uroczych kawiarenek na głównej ulicy Sopotu – Monte Cassino – popularnym Monciaku.

Spacer po Monte Cassino[➝google.maps.com]
Najmodniejsza dzisiaj ulica Trójmiasta zaczęła powstać wraz z budową pierwszego w tym mieście kąpieliska morskiego w 1823 roku. Wcześniej była to zwykła droga gruntowa, łącząca sopocką wieś ze znajdującą się nad morzem osadą rybacką. Dziś, zamknięta dla ruchu samochodowego, licząca sobie w sumie 635 metrów długości i będąca przedłużona najdłuższym pomostem drewnianym w Europie swój urok zawdzięcza stojącym po obu jej stronach kamieniczkom z XIX i XX wieku w stylu secesyjnym lub eklektycznym, w których mieszczą się dzisiaj urokliwe kawiarenki, sklepy, restauracje i modne kluby. Na samej ulicy w lecie rozkładają licznie swoje stoiska sprzedawcy pamiątek, lodziarze czy malarze portretów malowanych na zamówienie turystów.

Jednym z najpopularniejszych budynków przy Monte Cassino jest słynny Krzywy Domek wybudowany w 2004 roku według projektu architektów Szotyńskich i Zalewskiego zainspirowanych m.in. ilustracjami Jana Marcina Szancera i Pera Dahlberga. Charakterystyczna budowla znalazła się na pierwszym miejscu najdziwniejszych projektów świata przygotowanym przez portal Village of Joy. Mieszczą się tutaj siedziby biur, sklepy i restauracje, a jednym z ważnych punktów we wnętrzu budynku jest Ściana Sławy, na której swoje podpisy składają znane postacie życia kulturalnego i publicznego odwiedzające Sopot.

Innym miejscem, które przez lata rozsławiało Sopot jest klub SPATiF, będący miejscem spotkań zjeżdżającej tutaj bohemy artystycznej z całej Polski. Gośćmi SPATiFu byli m.in. Zbigniew Cybulski, Bogumił Kobiela, Agnieszka Osiecka, Roman Polański czy Kalina Jędrusik. Miejsce tętniło życiem w szarych latach PRL-u, słynne ze swoich stromych schodów prowadzących do baru, z których, jak podają obecni właściciele klubu spadło 14 tysięcy osób.

Z atrakcji na Monciaku najlepiej skorzystać, mieszkając jednak z dostępnych w pobliskich nieco bardziej kameralnych uliczkach kwater, pensjonatów lub hoteli – na samym deptaku bowiem zwłaszcza latem trwa nieustająca impreza skutecznie uniemożliwiająca spokojny sen.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>