Boom na polskie morze: Dziwnów

Dziwnów to nadbałtyckie miasto o charakterze wczasowo-wypoczynkowym, które zajmuje bardzo wysokie miejsce w turystycznych rankingach i cieszy się ogromną popularnością wśród wczasowiczów spragnionych wypoczynku w przepięknej miejscowości. Położenia miasta to województwo zachodniopomorskie: Dziwnów podlega pod powiat kamieński i jest siedzibą władz Gminy Dziwnów. Miasto jest otoczone przez wody nie tylko Bałtyku, ale Zalewu Kamieńskiego, Zatoki Wrzosowskiej oraz cieśniny Dziwny. Dziwnów jest więc zdominowany przez żywioł wody, co w sposób szczególny przyciąga amatorów wodnych sportów i wędkowania. Noclegi w Dziwnowie to sposób na fantastyczne wakacje w Polsce. Lokalna baza noclegowa [tutaj informacje: ] proponuje zróżnicowane opcje wypoczynkowe, od cenowo najtańszych po luksusowe.

Nie ma dowodów archeologicznych, które by wyraźnie wskazywały, że w czasach przed Chrystusem istniało tutaj osadnictwo. Uznaje się, że Dziwnów został założony w XIII wieku n.e. i miał z racji swego położenia ogromny potencjał handlowy, stracony w wyniku zasypania piachem Dziwny. Przez osadę przechodził średniowieczny szlak handlowy. Z czasem Dziwnów stał się osadą rybacką, trudniącą się też wyrabianiem bursztynu. Z początkiem XIX wieku pojawili się w Dziwnowie pierwsi kuracjusze – miasto jako jedno z pierwszych stało się poważanym uzdrowiskiem, w którym to eksploatowano złoża solanek. Uzdrowisko rozkwitało, tak jak wzrastała moda na pobyt nad morzem. Sielanka trwała do wybuchu II wojny światowej, po której zakończeniu miasto przestało oficjalnie być uzdrowiskiem. Współczesny Dziwnów odzyskał przedwojenną magię. Szkoda tylko, że nie przetrwały urocze pawilony kąpielowe na plaży – nikt ich nie raczył nawet odtworzyć czy odbudować.

Wypoczynek nad morzem kojarzy się przede wszystkim z kąpielami morskimi i słonecznymi, i rzeczywiście przez pierwsze dni pobytu wczasowicze dokonują oblężenia plaży, ale potem szukają innych rozrywek. Ciekawą propozycją są rejsy po Morzu Bałtyckich i przyległych do miasta akwenach. Ciekawym miejscem jest Jezioro Martwa Dziwna, gdzie można obserwować rozmaite gatunki ptaków, w tym ptaków zagrożonych wyginięciem. Wizytówką miasta jest most zwodzony, z którego można podziwiać Rzekę Dziwną. Pod względem konstrukcyjnym most ten jest unikatem w skali europejskiej.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>