Kościół św. Józefa w Łodzi

Najciekawszymi budowlami, które możemy znaleźć w miastach, są niewątpliwie kościoły. Ich różnorodność, wielkość oraz rozmach, z jakimi je budowano, nadal zachwycają ludzi i to nie tylko z Polski. Dzięki temu, że katolicyzm panuje na naszych ziemiach od ponad tysiąca lat, posiadamy teraz wiele budowli, które są niczym wyjęte z dawnych epok. Obrazują one dokładnie, w jaki sposób wznoszono dawniej budynki i to nie tylko te sakralne. Powinniśmy o tym pamiętać, mijając kościół, przydrożną kapliczkę czy mały krzyżyk przy trasie.

Na terenie Łodzi możemy znaleźć wiele obiektów, które można nazwać reliktami czasu. Dzięki umiejętnej konserwacji udało się w nich zachować wygląd sprzed lat, a nawet sprzed setek lat. Do takich obiektów należy bez wątpienia kościół pod wezwaniem świętego Józefa, który wcześniej nosił inny tytuł. Powstał w drugiej połowie osiemnastego wieku po wyburzeniu wcześniejszego budynku, który groził zawaleniem. Po skończeniu przyjął nazwę pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Niestety, po kilku latach okazało się, że jest on zbyt mały. Mimo ponownej rozbudowy nie był on w stanie spełniać powierzonej funkcji. W 1888 roku postanowiono zastąpić go nowym murowanym kościołem. I tak się stało. Nie został on jednak zniszczony, lecz przeniesiony na nowe miejsce.

Wybrano wtedy opuszczony cmentarz ewangelicki, który nie spełniał już swojej funkcji. Dzięki temu dzisiaj ten kościół jest najstarszym obiektem sakralnym na terenie całego miasta. W późniejszych latach dokonano kolejnych modernizacji, które doprowadziły go do wyglądu, jaki mamy przyjemność teraz oglądać. Na pustej przestrzeni za świątyniom zaaranżowano park parafialny, który nie dawno przywrócono do świetności po latach zapomnienia. Jeśli planujemy zwiedzanie tego obiektu, nie musimy się martwić szukaniem hotelu. Na terenie Łodzi znajduje się dobrze rozwinięta baza noclegowa [wybór pod frazą „Łódź meteor”], która spełni zachcianki nawet najbardziej wymagających gości.

Reasumując, kościół świętego Józefa, powstał w drugiej połowie osiemnastego wieku. Istniał jednak wtedy pod inną nazwą (Kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny). Jest on również najstarszym obiektem sakralnym na terenie miasta i pochodzi jeszcze z czasów tak zwanej Łodzi rolniczej, czyli okresu przed wielkim rozwojem przemysłowym.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>