Nałęczów – miejsca mniej znane, a warte zobaczenia

W VIII wieku istniał gród, zwany Bochotnicą. Kilkaset lat później teren ten zakupił Stanisław Małachowski, który zmienił nazwę tej miejscowości. W taki sposób powstał Nałęczów – uzdrowiskowe miasto, gdzie leczyli się m.in. Stefan Żeromski oraz Bolesław Prus. Dzisiaj nadal leczy się w tutejszych sanatoriach wielu pacjentów, ale Nałęczów to miejsce, które warto odwiedzić nawet wtedy, gdy jesteśmy w pełni zdrowi. Możemy zatrzymać się w jednym z tutejszych hoteli albo zarezerwować sobie gdzieś tanie noclegi (meteor-turystyka.pl). Nałęczów ma bardzo zróżnicowaną bazę noclegową, która zadowoli każdego.

Miasto spodoba się zwłaszcza tym, którzy lubią spacerować wśród zieleni oraz pięknych zabytków. Wiele jest miejsc, które warto zobaczyć będąc w Nałęczowie, ale nie każde z nich znajduje się na pierwszych stronach przewodników turystycznych. Jednak, jeśli mamy trochę czasu, to powinniśmy odwiedzić także miejsca, niebędące tak popularne, jak Stare Łazienki oraz Park Zdrojowy. Jednym z takich miejsc jest Nałęczowski Zwierzyniec, czyli mini zoo, które funkcjonuje w mieście już od kilkunastu lat. Zobaczyć tutaj można przede wszystkim ptaki oraz ssaki. O każdym z nich wiele dowiemy się od właściciela zoo, który oprowadza po nim zwiedzających. Zoo znajduje się kawałek od centrum, przy ulicy Kamieniak. Miejscem, gdzie w ciszy i spokoju można pospacerować, jest natomiast nałęczowski cmentarz. Jego historia sięga połowy XIV wieku, gdy był przykościelnym cmentarzem parafii w Bochotnicy. Kolejna jego rozbudowa nastąpiła dopiero na początku XIX wieku i była odpowiedzią na zwiększającą się liczbę parafian. Pierwotnie chowani byli tutaj jedynie chłopi oraz drobna szlachta. W późniejszych latach pojawiły się groby m.in. powstańców oraz osób zasłużonych dla kultury. Miejsc do spacerów w tym mieście znajdziemy od groma.

Na spacer można się także udać do Wojciechowa, które leży kilka kilometrów od Nałęczowa. Tam zobaczyć warto m.in. Wieżę Ariańską oraz starą kuźnię. Po zwiedzaniu warto odpocząć w jednej z tutejszych restauracji albo kawiarni, które często oferują piękne i ciche położenie, a do tego smaczne i tanie posiłki. Nie będzie turysty, który by się tutaj nudził.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>