Po odpoczynek i zdrowie do Polańczyka

Polańczyk to maleńka wieś w Bieszczadach, która z uwagi na właściwości wód mineralnych zyskała status uzdrowiska i od 1974 roku przyjmuje nie tylko wczasowiczów, ale i kuracjuszy, którzy pragną podreperować swoje zdrowie. Malownicza okolica i położenie w samym sercu Bieszczad sprawia, że wieś stała się alternatywą dla obleganych turystycznie Mazur. 

Ilość noclegów w Polańczyku to tysiąc pięćset miejsc dla turystów i kuracjuszy. To nie jest dużo jak na uzdrowisko, przy czym wiele osób taki stan rzeczy cieszy, gdyż mało które wakacyjne miejscowości pozwalają na pobyt w warunkach kameralnych. Jezioro Solińskie stało się wspaniałym miejscem do wypoczynku i powrotu do zdrowia.

Na linii brzegowej jest wypożyczalnia sprzętu pływającego – okolica sprzyja do uprawiania sportów wodnych. Jeśli chodzi o pływanie, to należy pływać w miejscach na ten cel przeznaczonych – celem nadrzędnym jest bezpieczeństwo. W innych miejscach dostęp do wody jest mocno utrudniony, a pod wodą jest wiele niewidocznych przeszkód, które po prostu grożą wypadkami. Bieszczady to miejsce do licznych wędrówek – podstawowym punktem widokowym jest Sawina, mająca wysokość 516 m n. p.m, z której to można podziwiać panoramę gór i urodę Jeziora Solińskiego.

Można też udać się w rejs po Jeziorze Solińskim – latem kursują tutaj statki wycieczkowe, a taka podróż pozostaje niezapomniana z racji przepięknych widoków. Na Jeziorze Solińskim są cztery wyspy, przy czym jedna z nich pojawia się tylko podczas bardzo niskiego poziomu wody i jest szczytem zatopionej góry – trzeba pamiętać, że jezioro jest sztucznym tworem wodnym o charakterze retencyjno – energetycznym, który miał zapobiegać powodziom w Dolinie Sanu.

W Polańczyku znajdują się wody mineralne wodorowęglanowo – sodowe, które miewają zbawienny wpływ na stan zdrowia. Leczy się tutaj wiele chorób układu oddechowego, a także chorób przemiany materii – takich jak cukrzyca czy zbierająca ostatnimi czasy ogromne żniwa otyłość. Klimat skutecznie walczy z reumatyzmem. Przeprowadzane są tutaj liczne zabiegi, przy czym nie trzeba być pacjentem sanatorium, by móc z nich korzystać – można je wykupić bez skierowania od lekarza, na co decyduje się wiele osób, które z uwagi na swój stan zdrowia nie chcą czekać na skierowanie do sanatorium w ramach kontraktu z NFZ. 

Ze względów zdrowotnych, czy z powodu wakacyjnego wyjazdu Polańczyk to miejscowość przeznaczona dla każdego. Z pewnością nie będziemy się tu nudzić, a dodatkowo miejscowość korzystnie wpłynie na nasze zdrowie z racji swoich właściwości leczniczych.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>