Pomniki oraz miejsca pamięci narodowej – Rzeszów

Rzeszów jest jedną z najbardziej popularnych miejscowości wypoczynkowych w części południowo-wschodniej Polski. Należy do województwa podkarpackiego. Jest to siedziba powiatu rzeszowskiego. Miasto położone jest na pograniczu Kotliny Sandomierskiej oraz Pogórza Środkowobeskidzkiego.

Malownicze krajobrazy, niesamowite zabytki oraz dogodne położenie – to tylko niektóre cechy, które sprawiają, że co roku przyjeżdża tu coraz więcej turystów. Niemal niemożliwe jest zobaczenie wszystkich miejsc w tej pięknej miejscowości w ciągu jednego dnia, dlatego warto wynająć noclegi. Rzeszów () posiada sporo ośrodków wypoczynkowych. Znajduje się tu dobrze rozwinięta baza noclegowa. Pobyt wcale nie musi być drogi. Miejsca noclegowe oferują duży zakres cenowy. Umożliwią one wspaniały wypoczynek oraz relaks.
Z Rzeszowa jest też niedaleko do najpiękniejszych terenów naszego kraju – Bieszczad. Chociażby na jeden dzień można zawitać do sławnego Polańczyka.

Ciekawa historia, niezwykle miejsca związane z przeszłością miasta oraz pomniki w Rzeszowie zainteresują niejedną osobę. Co koniecznie trzeba zobaczyć w tej miejscowości? Przebywając w Rzeszowie warto zobaczyć pomnik Żołnierzy Wyklętych. Upamiętnia on polskich działaczy podziemia antykomunistycznego. Jego projektantem oraz wykonawcą był Karol Badyna. Monument umieszczono przy alei Łukasza Cieplińskiego. Odsłonięcie odbyło się dnia 17 listopada 2013 roku. Dokonał tego ksiądz infułat Józef Sondej (był on kapelanem Armii Krajowej) oraz członkowie rodzin Zrzeszenia WiN. Główny element pomnika stanowi rzeźba umieszczona po prawej stronie. Przedstawia ona Łukasza Cieplińskiego. Postać pokazano za więziennymi kratami. Po lewej stronie zostały umieszczone popiersia członków IV Zarządu WiN.

Ciekawym obiektem jest również pomnik Czynu Rewolucyjnego. Znajduje się w samym centrum Rzeszowa. Zlokalizowany jest u zbiegu alei Łukasza Cieplińskiego oraz alei Józefa Piłsudskiego. Pomysłodawcą budowy monumentu był Władysław Kruczek. Prace rozpoczęto w 1967 roku. Przestawia on liście lauru. Fundamenty zostały wykonane z żelbetowych pali. Liście powstały z 37 par żelbetowych segmentów.

W Rzeszowie warto zobaczyć również pomnik Sybiraków. Rzeźba wykonana jest z brązu. Umiejscowiona jest w Parku Sybiraków. Pomnik odsłonięto dnia 17 września 2014 roku (Światowy Dzień Sybiraka oraz 75 rocznica agresji ZSRR na Polskę). Jego projektantem jest Jakub Ataman. Rzeźba przedstawia zesłańca w czapce oraz płaszczu. Jego nogi uginają się. W wychudzonych rękach trzyma różaniec. Pozostawia za sobą ślady, w których wpisane zostały miejsca zesłania ludności polskiej na Syberię.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>