Świeradów Zdrój w sercu Gór Izerskich

Góry Izerskie to pasmo górskie, które stanowi zachodnią część Sudetów. Nie są to wyjątkowo wysokie góry – ich szczyty przekraczają ledwo 1100 metrów, ale nie znaczy to, że nie warto odwiedzić tych stron. Położone są one przy granicy z Czechami, więc od kilkunastu lat bez problemów możemy zwiedzać także szlaki i miasta naszych południowych sąsiadów.

A w Górach Izerskich jest co zwiedzać. Ze względu na niewielką wysokość i łagodnie podejścia, nadają się one idealnie do dłuższych wędrówek także dla tych, którym zdrowie czy kondycja nie pozwalają na przemęczanie się. W ostatnich latach wyznaczono także wiele rowerowych tras, które są dużą atrakcją nie tylko dla amatorów, ale również dla bardziej zaawansowanych miłośników dwóch kółek.

W okolicach znaleźć można wiele miejscowości, zapraszających nas do zatrzymania się. Po polskiej stronie warto wymienić przede wszystkim Świeradów Zdrój oraz Szklarską Porębę, które oferują bardzo zróżnicowane oferty pod względem noclegów {więcej szczegółów – Góry Izerskie – Meteor}. Góry Izerskie dostępne są także z czeskiej strony, co sprawia, że wybór kwater staje się ciekawy także dla tych, którzy zechcieliby odwiedzić również miasta czeskie.

Warto odwiedzić przede wszystkim Świeradów Zdrój, który położony jest w centrum Gór Izerskich. To uzdrowisko przyciąga nie tylko położeniem, ale także ciekawą architekturą, wyborem noclegów i punktów gastronomicznych oraz wydarzeniami kulturalnymi, które odbywają się tutaj w trakcie zimy oraz lata. Jednym z budynków, których nie sposób pominąć przy opisie Świeradowa Zdroju jest Dom Zdrojowy z 1899 roku, powstały na miejscu wcześniejszej konstrukcji, zniszczonej uprzednio przez pożar. Składają się na niego dwie części, które połączone są długą na ponad 80-metrową halą spacerową. Jest to najdłuższa hala spacerowa na Dolnym Śląsku, pięknie wyposażona m. in. w roślinność oraz witraże i polichromię. Na wyróżnienie zasługuje także duży taras widokowy przed budynkiem oraz wieża zegarowa o wysokości prawie 50 metrów.

Niedaleko znajduje się także budynek Pijalni Wód, powstały w 1934 roku, gdzie spróbować można kilku rodzajów wód radonowych. Jest to jedno z trzech miejsc na terenie Polski, gdzie znajduje się źródło wody z domieszką radonu. Takie wody stosuje się także do inhalacji oraz do kąpieli. W Świeradowie Zdroju, jak i w całych Górach Izerskich, znajdziemy jeszcze wiele miejsc wartych odwiedzenia. Nic dziwnego, że te okolice cieszą się dużą popularnością wśród turystów, którzy przybywają tutaj o każdej porze roku.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>