W Pobierowie z wizytą w willi Ewy Braun

Pobierowo jest małą wsią letniskową – liczba stałych mieszkańców nie przekracza tysiąca dwustu osób. Można mówić o tym, że wieś funkcjonuje przynajmniej od II połowy XIV wieku – z tego okresu pochodzą pierwsze wzmianki o niej, przy czym nie należy wykluczać wcześniejszego osadnictwa, którego ślady mogą być ukryte na obszarach dotychczas nieeksplorowanych archeologicznie. Region ten jest przepiękny – uroku dodają mu klify i wydmy z lasami sosnowymi. Przez wieś biegnie ulica Grunwaldzka – jest to najbardziej reprezentacyjna przestrzeń tego letniska, wokół którego skupione jest całe turystyczne życie. Od ulicy Grunwaldzkiej odchodzi leśna ścieżka, która otwiera wrota do wielkiej tajemnicy.

Leśną ścieżką do Ewy Braun

Pobierowo ma to do siebie, że od początku XX wieku było lubiane przez mieszkańców Berlina. Nie należy się dziwić temu, że w czasie II wojny światowej znalazła tu swoje miejsce na odpoczynek Ewa Braun, konkubina – a później żona Adolfa Hitlera (info Hitler). Jej willa był mocno strzeżona przez żołnierzy – mówiono, że ochrona miała dotyczyć w szczególności tajnych odwiedzin Hitlera u swej życiowej partnerki. Nikt jednak Hitlera w tej okolicy nie widział, ale nie należy wykluczać tego typu wizyt. W tym czasie Hitler i Braun ukrywali swój związek przed opinią publiczną, a afiszowanie się romansem w Polsce nie należało do najbezpieczniejszych pomysłów. Ewa Braun raczej nie była w tym związku szczęśliwa – z powodu samotności podejmowała próby samobójcze. Hitler w tym czasie robił karierę polityczną i za wszelką cenę starał się zamaskować niechęć do życia swej konkubiny. Obawiał się skandalu, który miałby negatywny wpływ na jego karierę. Obecnie willa ta jest w fatalnym stanie technicznym. Wizualnie wygląda na zdewastowaną. Willę można oglądać jedynie z zewnątrz – w środku grozi zawaleniem. Jest to punkt pielgrzymek niemieckich turystów, ale nie tylko – willa przyciąga amatorów tajemnic wojny światowej, pobudzając ich wyobraźnię.

Lato w Pobierowie

Lokalna baza noclegowa jest przyjazna dla gości z całego świata. Z cudzoziemców najczęściej rezerwacji dokonują Niemcy, tak jakby kontynuowali przedwojenną wypoczynkową tradycję. Bogata oferta doskonałych miejsc do spania (noclegi Pobierowo)  to okazja do udanego wypoczynku w nadbałtyckiej wsi, w której każdy ma szansę na zaspokojenie swoich wakacyjnych oczekiwań. Koszt pobytu zależy od wybranego standardu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>