Wszystko o Węgierskiej Górce

Węgierska Górka to niewielka miejscowość w powiecie żywieckim, która w ostatnich latach stawia na rozwój turystyki i stara się przyciągnąć turystów. Dzięki doskonałej lokalizacji staje do rywalizacji z największymi kurortami w regionie. To co przyciąga co roku turystów w te strony to fakt, że leży ona na granicy Beskidu Śląskiego i Żywieckiego. Dzięki temu może to być baza noclegowa i wypadowa na wyprawy w oba pasma. W granicach gminy leżą takie szczyty jak: Romanka wznosząca się na wysokość 1366 m n.p.m, Lipowskiego 1324 m n.p.m czy Glinne, który jest częścią masywu Baraniej Góry. Przez tereny gminy wiedzie wiele szlaków w tym fragment Głównego Szlaku Beskidzkiego oznaczonego kolorem czerwonym. Wśród miłośników pieszych wycieczek bardzo popularny jest fragment z Baraniej Góry przez Węgierską Górkę, Glinne oraz Żabnicę na Rysiankę. Po drodze warto wstąpić na Halę, z której roztacza się niesamowity widok na Beskid oraz Tatry.

Jednak szlaki turystyczne to nie jedyne atrakcje, jakie czekają na odwiedzających Węgierską Górkę. Poza wieloma cyklicznymi imprezami, jak spotkania Ludzi Gór czy imprezy sportowe (biegi czy rajdy rowerowe) w miejscowości można spotkać prawdziwych Zbójników. Przy ulicy Zielonej, nieopodal Urzędu Gminy stoją rzeźby znanych zbójników, którzy grasowali po żywieckich wierchach. Zbójnicy są częścią lokalnej kultury i folkloru, stąd pomysł, aby w roku 2009 stanęły tu prawie pięciometrowe rzeźby. Drugą atrakcją, z której słynie Węgierska Górka jest Bulwar na Solą. Bulwary te stanowią jedną z największych inwestycji okolicy w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Zagospodarowanie nadbrzeża ma służyć przede wszystkim turystyce. Docelowo bowiem cała turystyka Węgierskiej Górki ma bazować na tych właśnie trzech znajdujących się nad Sołą bulwarach, wyposażonych w restauracje, place zabaw i wiele innych atrakcji. Węgierska Górka jest doskonałym miejscem na przyjazd o każdej porze roku. Jest to świetna alternatywa dla dużych, zatłoczonych, popularnych miejscowości. Świeże powietrze, czysty górski klimat Żywiecczyzny oraz świetnie rozwinięta baza noclegowa to główne atrybuty tej okolicy. Węgierska Górka to liczne pensjonaty, domy wczasowe, prywatne kwatery, agroturystyki oraz schroniska na tutejszych szlakach (). Każdy kto zdecyduje się na przyjazd bez trudu znajdzie tu noclegi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>