Jak ukryć WordPressowe footprinty

Footprint to w dużym uproszczeniu ślad w kodzie na podstawie którego można określić generator strony. Nie tylko ze względów bezpieczeństwa warto jest pozbywać się tych śladów. Innymi przypadkami może być np. budowa własnego zaplecza opartego o Strony na WordPress. W tym wpisie krótko opiszę Ci rozwiązania, które możesz samodzielnie zastosować do ukrycia WordPressa.

Nie korzystaj z autoinstalatorów

Nawet najlepsze autoinstalatory zostawiają za sobą mnóstwo śladów, np. w postaci automatycznej aktualizacji. Instalacja WordPressa jest na tyle szybka i prosta i trywialna, że na prawdę nie potrzebujesz do tego autoinstalatora.

Swoją drogą nie wiesz tak do końca co robi ten autoinstalator, więc po kątem samego bezpieczeństwa korzystanie z niego jest po prostu bezsensu.

Usuń plik readme.html

Każdy, kto miał chociaż trochę doczynienia z WordPressami wie, że po instalacji lub aktualizacji tworzony jest plik readme.html. Plik możesz podejrzeć wpisując adres swojej domeny i dodając do niego ścieżkę /readme.html.

Treść pliku readme WordPress

W tym pliku znajdziesz informacje na temat adresu panelu logowania, wersji WordPressa. Co już oczywiście zdradza z jakiego CMS korzystasz. Najprostszym i najbardziej banalnym rozwiązaniem jest usunięcie tego pliku z hostingu.

Plik license.txt

Kolejnym prostym sposobem na sprawdzenie z jakiego CMS korzystasz jest plik license.txt. Plik ten również znajduje się w głównym katalogu naszego WordPressa. Wystarczy, że wpiszesz adres swojej domeny i dodasz do niego /license.txt .

Fragment pliku license.txt w WordPress

Znowu najprostszym i najbanalniejszym sposobem jest po prostu usunięcie tego pliku z katalogu i pilnowanie, żeby tam się znowu nie pojawił.

Ukrywanie generatora i wersji WordPress w kodzie HTML

Usunięcie informacji generator

Najpopularniejszym śladem, który na pierwszy rzut oka jest widoczny w kodzie HTML jest wersja WordPressa. Każdy komu będzie chciał rzucić okiem w Twój kod zauważy, której wersji używasz.

Wersja wordpressa w parametrze generator
Wersja WordPress w wygenerowanym kodzie HTML

Aby ukryć wersję WP należy w pliku functions.php (najlepiej motywu potomnego) dodać następujący fragment kodu.

// usun wersje wp function remove_wp_version() { return ''; } add_filter('the_generator', 'remove_wp_version');
Code language: JavaScript (javascript)

Usunięcie wersji wordpressa z CSS i JS

Poza usunięciem danych w HTML trzeba jeszcze zabezpieczyć się w innych miejscach, takich jak CSS i JS

// usun parametr wersji wp ze wszystkich dodanych skryptów function remove_wp_from_css_js( $src ) { if ( strpos( $src, 'ver=' ) ) $src = remove_query_arg( 'ver', $src ); return $src; } add_filter( 'style_loader_src', 'remove_wp_from_css_js', 1234); add_filter( 'script_loader_src', 'remove_wp_from_css_js', 1234 );
Code language: PHP (php)

Usuń komentarze w HTML

Kolejną rzeczą, która zdradza naszego WordPressa są komentarze w kodzie html. Możemy się ich pozbyć dodając do pliku functions.php następujący kod:

// usun komentarze w html function callback($buff) { $buff = preg_replace('/<!--(.|s)*?-->/', '', $buff); return $buff; } function buff_start() { ob_start("callback"); } function buff_end() { ob_end_flush(); } add_action('get_header', 'buff_start'); add_action('wp_footer', 'buff_end');
Code language: PHP (php)

Usuń shortlink dla stron i wpisów

Aby usunąć shortlink z wpisów wystarczy, że dodasz następujący kod do pliku functions.php

//usun shortlink remove_action('wp_head', 'wp_shortlink_wp_head', 10, 0);
Code language: JavaScript (javascript)

Obrazek domyślny
Roman Rozenberger

Specjalista SEM, SEO i PPC. Założyciel i autor na blogu dwapiksele.pl.

Artykuły: 16