Lista kontrolna optymalizacji artykułu On-Page SEO

Checklista On-Page SEO została stworzona dla osób tworzących treści na blogi, strony ofertowe, strony kategorii, produktów. Korzystając z tej listy kontrolnej nigdy nie zapomnisz o najważniejszych elementach optymalizacji SEO stron internetowych.

[cp_popup display=”block” style_id=”1351″ step_id = „1”][/cp_popup]

Wybierz i zapisz docelowe słowo kluczowe

Docelowo słowo kluczowe:

Analiza tematu

Przeprowadź analizę słów kluczowych dla tematu. Zapisz synonimy, tematy pokrewne. Sprawdź liczbę wyszukiwań, konkurencyjność.

Analiza wyników wyszukiwania

Sprawdź jakiego typu treści pojawiają się na docelowo słowo kluczowe. Jakiej są długości, czy wyczerpują temat.

Umieść słowo kluczowe w URL

Dodaj docelowe słowo kluczowe do adresu URL np. dwapiksele.pl/dodawanie-strony-do-google-search-console/ .

Google używa słów z adresu URL, aby zrozumieć, o czym jest strona.

Słowo kluczowe na początku treści

Użyj słowa kluczowego raz na początku treści strony (najlepiej w pierwszych 50–100 słowach).

Wyszukiwarki przykładają większą wagę do słów kluczowych, które pojawiają się w widocznych miejscach na stronie (np. w treści widocznej po załadowaniu strony).

Atrakcyjny meta tytuł ze słowem kluczowym

Z punktu widzenia SEO meta tag tytułu jest najważniejszym miejscem do umieszczenia słowa kluczowego.

Napisz tag tytułowy pod kątem słów kluczowych i pod kątem kliknięć. Najlepszym sposobem, aby to zrobić, jest zastanowienie się, co chciałbyś kliknąć, gdybyś szukał docelowego słowa kluczowego.

Wyższy współczynnik kliknięć (CTR) może podwyższyć Twój ranking

Słowa kluczowe w nagłówkach

Użyj słowa kluczowego w nagłówku H1 i nagłówku H2. To podkreśla, że Twoja strona koncentruje się na tym słowie kluczowym i temacie.

Słowa kluczowe w obrazach

Używaj słów kluczowych nazwach plików graficznych i tekstu alternatywnego (atrybut alt w obrazach).

Google używa obrazów do zrozumienia treści strony. A opisowe nazwy plików i tekst alternatywny pomagają im zrozumieć, o czym jest Twoja strona. Pamiętaj żeby nie używać polskich znaków oraz stosować znak myślnika zamiast spacji.

Linkowanie wewnętrzne (internal links)

Dodaj linki wewnętrzne do innych stron w swojej witrynie. Umieść co najmniej od 3 do 5 linków wewnętrznych na stronie.

Linki wewnętrzne mogą pomóc robotom wyszukiwarek znaleźć, dostać się i zindeksować więcej podstron w Twojej witrynie (i wzmocnić je w rankingu wyników wyszukiwania).

Linki wychodzące (external links)

Dodaj linki zewnętrzne do innych przydatnych witryn i wartościowych zasobów.

Zewnętrzne linki do powiązanych stron pomagają Google określić temat Twojej strony. Dlatego zaleca się dodawanie zewnętrznych linków do stron, które pomogą użytkownikom dowiedzieć się więcej o tym, co opisujesz na swojej stronie.

Synonimy i odmiany słów kluczowych

Używaj odmian docelowego słowa kluczowego na swojej stronie. Na przykład dla słowa kluczowego „walizka”, użyj odmian, takich jak „torba podróżna” i „bagaż”.

Atrakcyjny meta opis

Chociaż wykorzystanie słów kluczowych w meta opisie nie jest czynnikiem rankingowym, Współczynnik klikalności (CTR) już nim jest. A kiedy użytkownik zobaczy zniewalający meta opis w bezpłatnych wynikach wyszukiwania, być może chętniej kliknie w link do Twojej strony.

Mobile friendly

Spraw, aby Twoja witryna działała na urządzeniach mobilnych.

Witryna powinna być zoptymalizowana pod kątem urządzeń mobilnych dla użytkowników Google i robotów wyszukiwarek. Indeks Google jest teraz „mobile-first”, co sprawia, że ​​obsługa na urządzeniach mobilnych jest absolutnie najważniejsza dla SEO.

Dane strukturalne (schema.org)

Dane strukturalne (schema) mogą pomóc Twojej witrynie w uzyskaniu fragmentów rozszerzonych w wynikach wyszukiwania.

Intencja wyszukiwania

Dopasuj intencję wyszukiwania. Dokładnie sprawdź, czy Twoja strona pasuje do intencji użytkownika.

Sprawdź pierwszą stronę Google dotyczącą słowa kluczowego. Jeśli wszystkie należą do określonego typu strony (np. wpis blogowy, strona produktu e-commerce). Celem jest to, aby Twoja strona odpowiadała temu, co już znajduje się w rankingu.

Jeśli Twoja strona nie spełni intencji wyszukiwania, najprawdopodobniej nie będzie pojawiać się w rankingu dla tego słowa kluczowego (nawet jeśli masz dużo linków przychodzących).

Współczynnik odrzuceń

Zmniejsz współczynnik odrzuceń. Innymi słowy: spraw, aby Twoje treści były „zachęcające”, aby użytkownicy pozostali na Twojej stronie i nie wracali do wyników wyszukiwania.

Współczynnik odrzuceń prawdopodobnie nie jest bezpośrednim czynnikiem rankingowym Google. Ale to może być. Zwłaszcza jeśli to odbicie prowadzi do „pogo sticking”. SEO pogo sticking to zachowanie użytkownika polegające na wchodzeniu i wracaniu z kolejnych wyników wyszukiwania.

Obrazek domyślny
Roman Rozenberger

Specjalista SEM, SEO i PPC. Założyciel i autor na blogu dwapiksele.pl.

Artykuły: 16