Darmowa Lista Kontrolna SEO checklist

Lubię listy kontrolne. Pozwalają na powtarzalność i optymalizację pracy. Nie pozwalają zapomnieć o najważniejszych elementach do zrobienia. Można je rozwijać i ulepszać, tak aby praca szła przyjemniej. Pobierz swoją checklistę SEO.

Lista kontrolna SEO checklist free

Zapisz się na newsletter i otrzymaj kontrolną checklistę SEO w formie Google Sheets na swoją skrzynkę email.

[cp_popup display=”inline” style_id=”617″ step_id = „1”][/cp_popup]

Spis treści

Jak korzystać z listy kontrolnej SEO?

Ta checklista SEO przeprowadzi Cię przez najważniejsze elementy pod kątem optymalizacji stron internetowych dla wyszukiwarek. Zawarte w niej punkty sprawdzą się w pozycjonowaniu strony w Google, pozycjonowaniu lokalnym i pozycjonowaniu ecommerce.

Niektóre prace z tej listy wykonuje się jednorazowo – takie jak konfiguracja narzędzi. Pomimo tego warto co jakiś czas sprawdzić czy wszystko działa dobrze.

PODSTAWY

Sprawdź i skonfiguruj Google Search Console

 • Priorytet: wysoki.
 • Narzędzia: Google Search Console.
 • Pamiętaj o odpowiednim adresie strony (http / https, www / bez www).

Możesz też skorzystać z naszego poradnika dotyczącego dodawania strony do Google Search Console

Sprawdź i ustaw Google Analytics

Sprawdź czy Google Analytics zbiera dane, połącz z Google Search Console. Jeżeli masz wyszukiwarkę wewnątrz witryny, to skonfigurują śledzenie wyszukiwanych haseł.

Najważniejsze strony informacyjne

 • Priorytet: wysoki.
 • Narzędzia: ręcznie.

Sprawdź stronę „o nas”, kontaktową, politykę prywatności. Jeżeli informacje na stronach są nieaktualne to je zaktualizuj.

Działanie formularzy kontaktowych

 • Priorytet: wysoki.
 • Narzędzia: ręcznie.

Wyślij wiadomości testowe, sprawdź czy formularze kontaktowe są widoczne w kluczowych miejscach na stronie i po załadowaniu strony.

Sprawdź widoczność danych kontaktowych

 • Priorytet: wysoki.
 • Narzędzia: ręcznie.

Sprawdź czy po wczytaniu strony internetowej w łatwy sposób można znaleźć informacje kontaktowe. Postaraj się aby były one widoczne (lub odnośnik do nich) bez przewijania ekranu.

Analiza słów kluczowych

 • Priorytet: wysoki.
 • Narzędzia: Senuto, Semstorm, Ahrefs, SEM Rush, Google Keyword Planner, SEO Power Suite Rank Tracker.

Przygotuj zestawienie słów kluczowych pod kątem różnych mikro momentów, różnych intencji oraz różnego położenia użytkownika w lejku sprzedażowym.

Monitoring słów kluczowych

 • Priorytet: wysoki.
 • Narzędzia: Senuto, Semstorm, Ahrefs, SEM Rush, Google Keyword Planner, SEO Power Suite Rank Tracker, Google Data Studio, ASPS.

Monitoruj najważniejsze strony i słowa kluczowe dla Twojej działalności. Notuj też jakie prace i kiedy przeprowadzasz np. w kalendarzu Google lub w aplikacji do monitoringu pozycji – jeżeli na to pozwala.

USER EXPERIENCE

Sprawdź i ustaw proste, przyjazne, zwięzłe, krótkie adresy URL

 • Priorytet: wysoki.
 • Narzędzia: ręcznie.

Adresy URL nie powinny zawierać białych znaków, znaków diakrytycznych, polskich znaków. Zamiast spacji stosuj myślniki

Postaraj się aby adres URL był zwięzły i krótki. Jeżeli korzystasz z CMS to możesz zastanowić się nad budową URL zawierającą kategorię w której znajdują się posty lub produkty. Więcej na ten temat struktury adresów przeczytasz na stronie https://moz.com/learn/seo/url

Sprawdź czy strona jest przyjazna dla urządzeń mobilnych

Ponad 50% wyszukiwań pochodzi z urządzeń mobilnych. Nie posiadając dostosowanej strony tracisz możliwość pozyskania tego ruchu.

Sprawdź i popraw czasy wczytywania się stron

Nikt nie lubi długo ładujących się stron. Postaraj się aby strona ważyła jak najmniej, a jej czas ładowania był jak najszybszy.

Sprawdź i zoptymalizuj stronę błędu 404

 • Priorytet: wysoki.
 • Narzędzia: ręcznie.

Niech Twoja strona błędu 404 będzie awaryjną nawigacją dla zbłąkanych użytkowników. Skieruj ich do najważniejszych sekcji Twojej witryny.

Możesz też śmiało poprosić o to, żeby wysłali Ci wiadomość o błędzie.

WYDAJNOŚĆ STRONY

Skorzystaj z wydajnego hostingu lub serwera dla swojej strony

 • Priorytet: średni.
 • Narzędzia: ręcznie.

Hostowanie witryny na odpowiedniej platformie jest ważne, ponieważ może wpływać na szereg czynników SEO, takich jak szybkość strony, współczynnik odrzuceń i ogólne wrażenia z użytkowania.

Sprawdź czy Twój serwer jest blisko docelowej lokalizacji

Jeśli prowadzisz lokalną firmę, oto trik, który może pomóc przyspieszyć Twoją witrynę.

Powiedzmy, że oferuję swoje usługi w rejonie Poznania. Wybrałbym lokalizację serwera w Poznaniu lub jego okolicach.

Kiedy ktoś uzyskuje dostęp do witryny, ładuje się ona bardzo szybko, ponieważ witryna nie musi czekać na długą wymianą komunikatów pomiędzy serwerami DNS – tam i z powrotem – przed wyświetleniem zawartości.

Ta strategia świetnie sprawdza się w przypadku lokalnych firm. Co, jeśli obsługujesz ludzi w kraju lub na całym świecie? Do tego służą sieci CDN.

Skorzystaj z CDN

Co to jest CDN? CDN (Content delivery network) oznacza sieć dostarczania treści. CDN to sieć serwerów w różnych lokalizacjach geograficznych współpracujących ze sobą w celu szybszego ładowania treści, obsługując je z lokalizacji w pobliżu odwiedzającego.

Dlatego jeżeli Twoja strona ma mieć międzynarodowy zasięg warto skorzystać z sieci CDN.

Sprawdź czy skorzystasz z kompresji GZIP

Co to jest Gzip? Jest to metoda kompresji plików (zmniejszania ich rozmiarów) w celu szybszego transferu sieciowego. Jest to również format pliku. Kompresja umożliwia serwerowi WWW zapewnienie mniejszych rozmiarów plików, które ładują się szybciej dla użytkowników witryny.

Sprawdź czy korzystasz z technologii HTTP/2

HTTP to protokół sieciowy, za pośrednictwem którego komunikowane są wszystkie informacje sieciowe między użytkownikiem końcowym, a serwerem. To kanał, który umożliwia ładowanie stron internetowych.

HTTP / 2 to nowa wersja protokołu HTTP / 1, a największa różnica dotyczy wydajności. W końcu mówimy o 18-letniej różnicy między nimi!

HTTP / 2 może wysyłać wiele żądań danych równolegle przez jedno połączenie TCP. Jest to najbardziej zaawansowana funkcja protokołu HTTP / 2, ponieważ umożliwia pobieranie plików internetowych w trybie asynchronicznym z jednego serwera.

Jeśli okaże się, że Twoja witryna nie obsługuje protokołu HTTP / 2, skontaktuj się z dostawcą usług hostingowych. Jeśli nie mogą włączyć tej funkcji dla Ciebie, to warto zastanowić się nad zmianą dostawcy hostingu.

Skorzystaj z możliwości Cache (buforowanie)

 • Priorytet: średni.
 • Narzędzia: ręcznie lub poprzez wtyczkę, rozszerzenie

Cache (buforowanie) to proces, w którym serwer przechowuje w pamięci dane strony internetowej jako statyczne, aby były szybciej obsługiwane. Dostępnych jest wiele rodzajów buforowania:

 • pamięć podręczna po stronie serwera
 • pamięć podręczna bazy danych
 • pamięć podręczna obiektów
 • pamięć podręczna strony
 • pamięć podręczna CDN

Każdy z nich przechowuje dane na różnych poziomach.

Wielu dostawców usług hostingowych opracowało własne rozwiązania buforowania oparte na ich obecnej infrastrukturze. Warto więc zapytać się hostingodawcy czy masz możliwość skorzystania z tych technologii.

Minifikuj HTML, JS oraz CSS

 • Priorytet: wysoki.
 • Narzędzia: ręcznie, lub poprzez rozszerzenie, wtyczkę.

Minifikacja to zmniejszenie plików HTML, JavaScript i CSS spowoduje zmniejszenie rozmiaru strony, co przyspieszy jej ładowanie. Zazwyczaj obejmuje usunięcie zbędnych białych znaków, usunięcie komentarzy.

Zmniejsz rozmiar zbyt dużych obrazów

Największą część rozmiaru witryny są elementy multimedialne, głównie obrazy. Jeśli prowadzisz witrynę zawierającą wiele obrazów, rozbieżność między obrazami a pozostałymi zasobami byłaby jeszcze większa.

Witryny przedstawiające ogromne obrazy, wyjęte prosto z aparatu i wyświetlane użytkownikom. Obraz o rozmiarze 7 MB wyświetlany przed użytkownikiem, który odwiedza witrynę za pośrednictwem operatora 3G, naprawdę ma wpływ, nie sądzisz?

Skompresuj i zoptymalizuj obrazy na stronie

Jak wspomniałem powyżej, obrazy są największym czynnikiem wpływającym na rozmiar strony, więc ich odpowiednia optymalizacja jest podstawą optymalizacji każdej witryny.

Skorzystaj z technologii Lazy Load dla obrazów i dla osadzonych treści

 • Priorytet: średni.
 • Narzędzia: ręcznie lub poprzez wtyczki.

Lazy Load obrazów i osadzanych treści w iframe oznacza „ładowanie obrazów na stronach internetowych w sposób asynchroniczny – to znaczy po pełnym załadowaniu treści w części strony widocznej na ekranie, a nawet warunkowo, tylko wtedy, gdy pojawiają się one w widoku przeglądarki.

Oznacza to, że jeśli użytkownik nie przewinie do samego końca strony, to obrazy umieszczone na dole strony nie zostaną nawet załadowane.

To bardzo fajna technika, która może znacznie przyspieszyć stronę.

Korzystaj z najnowszej wersji PHP i najnowszych aktualizacji

 • Priorytet: wysoki.
 • Narzędzia: ręcznie.

Ważne jest, aby wszystko było aktualne, abyś mógł korzystać z najnowszych funkcji w zakresie bezpieczeństwa i wydajności.

To nie tylko poprawia wydajność, ale także zwiększa bezpieczeństwo Twojej strony internetowej. Zainfekowana strona internetowa to koszmar, ponieważ nie tylko tracisz kontrolę nad witryną, ale twoje pozycje będą spadać bardzo szybko.

Pamiętaj, że serwer, na którym działa Twoja witryna, również musi być najwyższej klasy. Oznacza to, że musi to być nowoczesny serwer z najnowszymi wersjami PHP, MySQL, Apache lub Nginx itp.

Optymalizuj bazę danych

 • Priorytet: wysoki.
 • Narzędzia: ręcznie.

Ten punkt jest ważny dla użytkowników systemów zarządzania treścią (CMS) korzystających z bazy danych, takich jak WordPress lub PrestaShop. W ich przypadku zawartość strony przechowywana w bazie danych. Z czasem tabele bazy danych zaczynają gromadzić niepotrzebne informacje, które spowalniają operacje wykonywane na bazie danych.

Dlatego ważne jest, aby od czasu do czasu optymalizować bazę danych, aby upewnić się, że działa płynnie.

TECHNICZNE SEO

Sprawdź https

Autorzy wyszukiwarek mają obsesję na punkcie bezpieczeństwa. Jedną z dużych zmian w 2019 roku były powiadomienia przeglądarki Google Chrome o oznaczaniu witryn jako niezabezpieczone. Jeśli Twoja witryna nie działa na https, zostanie oznaczona jako niezabezpieczona.

Jeżeli 2 strony są identyczne, w wynikach wyszukiwania faworyzuje się tę działającą na https.

Dużym błędem jest to, że po migracji strony internetowe do https, zapomina się o przekierowaniu 301 z wersji http na https. Tak więc Google zasadniczo na widzi 2 różne witryny: jedna ładuje się na http, a druga na https.

Sprawdź warianty domeny

Sprawdź, jaką wersję adresu URL stosuje Twoja witryna. Podczas tworzenia linków i w sieciach społecznościowych, zachowaj spójność z preferowaną wersją.

Na przykład, jeśli Twoja witryna ładuje się bez www, dziwne byłoby używanie www.dwapiksele.pl w Twoich sieciach społecznościowych. Po prostu zrób to bez www.

Napraw treści mieszane (mixed content)

Google ogłosił, że ​​wszelkie błędy dotyczące mieszanej zawartości zostaną zablokowane w przyszłych wersjach przeglądarki Chrome.

Co to znaczy?

Oznacza to, że Twoja witryna może ulec zmianom wizualnym, ponieważ mieszana zawartość nie jest już ładowana przez przeglądarkę.

Co to jest zawartość mieszana (mixed content)?

Treść mieszana to połączenie bezpiecznych i niezabezpieczonych zasobów znajdujących się na stronie internetowej. Gdy bezpieczna strona internetowa próbuje użyć zasobów (obrazów, CSS itp.), Które nie są bezpieczne, skutkuje to „zawartością mieszaną”.

Na przykład Twoja witryna działa na https, ale w jakiś sposób ładuje plik CSS na http (niezabezpieczony). Powoduje to błąd zawartości mieszanej.

Ten problem pojawia się zwykle po przejściu z wersji http na https.

Mapa strony (sitemap.xml), dodają ją do Google Search Console

Mapa witryny to plik, w którym podajesz informacje o stronach i innych plikach w swojej witrynie oraz relacjach między nimi. Wyszukiwarki takie jak Google czytają ten plik, aby bardziej inteligentnie indeksować Twoją witrynę.

Innymi słowy, za pomocą mapy witryny informujesz wyszukiwarki, jak wygląda struktura Twojej strony i jakie strony powinny indeksować.

Pamiętaj żeby zgłosić mapę witryny w narzędziach dla webmasterów takich jak Google Search Console i Bing Webmaster Tools.

Plik robots.txt

Robots.txt, to plik zawierający instrukcje dotyczące indeksowania robotów przeglądających strony (crawlery) – informuje, które zasoby indeksować, a które nie.

Googlebot ma budżet na indeksowanie, w uproszczeniu – liczbę adresów URL, które Googlebot może zaindeksować – jest to tak zwany crawl budget. Ważne jest, aby nauczyć program indeksowania najważniejszych stron i ignorowania tych, które nie mają znaczenia (strony z załącznikami, czasem tagi itp.).

Sprawdź, czy adresy URL zawierają przekierowania do / lub czy adres kanoniczny jest ustawiony na /

 • Priorytet: średni.
 • Narzędzia: Xenu, Screamin Frog, Site Bulb, Website Auditor, Clusteric Search Auditor.

Możesz zauważyć w Google Analytics, obecność tego samego adresu URL, z końcowym ukośnikiem i bez niego.

Oznacza to, że Google widzi, że masz 2 różne strony dla tego samego adresu URL. Chcesz tego uniknąć i mieć spójne adresy URL w całej witrynie.

Po pierwsze, sprawdź, czy kanoniczny adres URL jest ustawiony na / – w tym momencie, jeśli kanoniczny ma /, to wszystko w porządku.

Ale jeśli chcesz rozwiązać ten problem na dobre, możesz wykonać przekierowanie 301 z adresu URL bez ukośnika do tego z ukośnikiem.

Sprawdź i wyeliminuj wewnętrzne przekierowania 3xx i błędy 4xx

 • Priorytet: wysoki.
 • Narzędzia: Xenu, Screamin Frog, Site Bulb, Website Auditor, Clusteric Search Auditor.

Wewnętrzne błędy 3xx (przekierowania) i błędy 4xx (strona nie istnieje) tracą czas robotów wyszukiwania na odwiedzanie podstron wprowadzających w błąd użytkownika i marnują czas przeznaczony na przeszukiwanie (crawlowanie) strony internetowej.

Znajdź i wyeliminuj łańcuchy przekierowań

 • Priorytet: wysoki.
 • Narzędzia: Xenu, Screamin Frog, Site Bulb, Website Auditor, Clusteric Search Auditor.

Łańcuch przekierowań to co najmniej dwa przekierowania występujące w tym samym czasie.

Na przykład łańcucha przekierowań: Strona A -> Strona B -> Strona C -> Strona D.

Aby to naprawić, wystarczy przekierować stronę A na stronę D za pomocą przekierowania 301 i przerwać łańcuch.

Dlaczego to jest ważne?

 • poprawia czas ładowania strony
 • poprawia wartość linków, co oznacza, że ​​strona D ma większą moc linków, a tym samym wyższą pozycję w rankingu.

Najlepiej unikać jakichkolwiek przekierowań!

Korzystaj poprawnie i mądrze z przekierowań

 • Priorytet: niski.
 • Narzędzia: Ręcznie lub przy pomocy systemu zarządzania treścią, plik .htaccess.

Istnieje wiele typów przekierowań, których możesz użyć w określonych przypadkach. Ale najważniejsze z nich związane z SEO to:

 • Przekierowanie 301 – stałe przekierowanie czyli inaczej strona ma nowy adres, pod nowym adresem URL.
 • Przekierowanie 302 – tymczasowe przekierowanie.
 • Przekierowanie (błąd) 410 – strona już nie istnieje.

Oto kilka przykładów przypadków i to, które przekierowanie działa w nich najlepiej:

 • przy konsolidacji strony A z treścią strony B, to zrób przekierowanie 301 B do A,
 • kiedy tworzysz nową stronę z aktualnymi informacjami, ale masz stronę B dotyczącą tego samego tematu, przekierowanie 301 B do A,
 • gdy chcesz przenieść moc łącza ze strony A do B, przekierowanie 301 A do B,
 • kiedy usuwasz stronę i chcesz oznaczyć ją jako „usuniętą” z Internetu, użyj przekierowania 410 – w rzeczywistości taki jest cel dyrektywy 410.

Wyeliminuj duplikację meta tagów title i description

 • Priorytet: wysoki.
 • Narzędzia: Xenu, Screamin Frog, Site Bulb, Website Auditor, Clusteric Search Auditor.

Tytuł (meta title) i opis (meta description) pojawiają się w wynikach wyszukiwania.

To, jak wyglądają i co się w nich zawiera wpływa na ranking i zachowanie użytkowników na etapie wyboru wyniku wyszukiwania. Ale od czasu do czasu, przez przypadek lub z powodu systemu CMS, na którym zbudowana jest Twoja witryna, kończy się brakującymi lub zduplikowanymi tytułami i opisami meta.

Weryfikacja liczby zaindeksowanych podstron

 • Priorytet: wysoki.
 • Narzędzia: operator site w Google, Google Search Console.

Notuj i sprawdzaj regularnie (np. co dwa tygodnie)

Weryfikacja wersji tekstowej Cache

 • Priorytet: wysoki.
 • Narzędzia: Cache w Google, Google Search Console.

Zweryfikujesz w ten sposób, czy Google „dobrze” widzi treści na Twojej stronie i czy jest w stanie je przeczytać.

Sprawdź najważniejsze podstrony swojej witryny takie jak strony oferty, strony kategorii produktów.

Sprawdź czy nie posiadasz kary ręcznej

 • Priorytet: niski.
 • Narzędzia: Google Search Console.

Uzyskanie ręcznej kary od Google to poważny problem. Oto, jak działa ten proces: robisz dziwne rzeczy z SEO, uruchamiane są pewne czerwone flagi, Google Cię łapie, a następnie prawdziwa osoba ręcznie weryfikuje witrynę pod kątem czerwonych flag. Jeśli zostaniesz złapany, otrzymasz informację o karze ręcznej.

Co to znaczy? Cóż, oznacza to, że witryna zniknęła z wyników wyszukiwania, dopóki nie naprawisz problemów i nie prześlesz jej ponownie do ponownego rozpatrzenia.

Szansa na otrzymanie ręcznej kary jest bardzo małe, ale jeśli zauważysz, że ruch organiczny nagle znacznie spadł, Google Search Console jest pierwszym miejscem do sprawdzenia.

Utrzymuj kluczowe strony w zasięgu maksymalnie 3 kliknięć

 • Priorytet: średni.
 • Narzędzia: Screamin Frog, SiteBulb, Website Auditor, Clusteric Search Auditor.

Google zakłada, że ​​każda treść ukryta głęboko w Twojej witrynie jest mniej ważna, dlatego ważne jest, aby mieć dostęp do najważniejszych stron.

Pomaga to botowi Google wydajniej indeksować Twoją witrynę i zwiększyć szanse na zindeksowanie wszystkich ważnych stron.

Badania wykazały, że optymalna głębokość indeksowania witryny internetowej nie powinna przekraczać 3 poziomów.

Oto, co możesz zrobić, aby zwiększyć dostępność swoich stron:

 • wykorzystaj wewnętrzne linki,
 • uwzględnij najważniejsze adresy URL jak najwyżej w architekturze witryny,
 • użyj menu nawigacyjnego, aby umożliwić użytkownikom i wyszukiwarkom nawigację po stronach.

Sprawdź i korzystaj z atrybutów „noindex” i „nofollow” w meta tagu

 • Priorytet: średni.
 • Narzędzia: Screamin Frog, SiteBulb, Website Auditor, Clusteric Search Auditor.

Google daje nam możlwość korzystania z tagów, informować, które strony mają być indeksowane, śledzone lub niedostępne.

Te tagi to:

 • Noindex: informuje wyszukiwarki, aby nie umieszczały twoich stron w wynikach wyszukiwania.
 • Nofollow: mówi im, aby nie podążały za linkami na Twojej stronie.

Kiedy ich używać?

Zwykle używamy ich, gdy chcemy zoptymalizować crawl budget (budżet indeksowania). Wyobraź sobie, że masz 1000 stron w serwisie, ale 800 jest generowanych przez tagi. Po prostu ustawiasz tagi jako noindex (bo to dobra praktyka), a teraz witryna jest indeksowana wydajniej.

Wyklucz z indeksu niepożądane strony

 • Priorytet: wysoki.
 • Narzędzia: ręcznie lub przy pomocy systemu zarządzania treścią.

Siłą witryny w rankingu jest średnia pozycja jej podstron w rankingu.

Mając to na uwadze, każda strona powinna przejść proces weryfikacji. Wystarczy zadać sobie pytanie: „czy ta strona będzie zajmować pozycję w rankingu dla słowa kluczowego, na które jest kierowana?”

Do każdego CMS dołączona jest seria automatycznie generowanych stron, które z punktu widzenia SEO nie powinny być indeksowane (czasami i przypadkowo).

Takimi nipożądanymi stronami w indeksie może być polityka prywatności, czy regulaminy usług.

TREŚCI

Stwórz strategię treści pod SEO

 • Priorytet: wysoki.
 • Narzędzia: Trello, Asana, arkusz kalkulacyjny

Twoja strategia powinna być oparta o analizę słów kluczowych oraz o dane pochodzące z Google Search Console

Twórz wyczerpujące treści

Jak długa powinna być treść? Około 800-1500 słów na artykuł. Celem jest rozwiązanie pewnego problemu, więc nie ma aż takiego znaczenia, czy uda się to w 700 czy 3000 słowach. Im prostsza treść tym lepiej.

Twórz treści 10 razy lepsze niż te na topowych pozycjach

Tutaj nie trzeba chyba komentować niczego. Bądź lepszy!

Znajdź i pozbądź się kanibalizacji słów kluczowych

Kanibalizacja treści to zjawisko wymieniania się dwóch stron w indeksie na to samo słowo kluczowe.

Znajdź i pozbądź się duplikacji treści

Duplikacja treści to nic innego jak pojawianie się dwóch bardzo podobnych treści w obrębie domeny. Zazwyczaj taka duplikacja prowadzi właśnie do kanibalizacji słów kluczowych.

Jeżeli jest taka możliwość to scal duplikowaną treść w jeden artykuł, a ten o słabszym rankingu przekieruj za pomocą przekierowania 301 na mocniejszy.

Twórz centra (huby, silosy) dla treści

Ludzie nazywają je na wiele sposobów: pillar pages, silosami, centrami treści, hub-ami. Strategia centrum treści jest strategią tworzenia linków wewnętrznych, która polega na łączeniu kilku stron z powiązaną zawartością z powrotem do strony centralnej.

Dostarczaj treści do centrów treści pomocniczych

Centra treści dotyczą określonego tematu, słowa kluczowego z dużą liczbą wyszukiwań i średnim lub wysokim stopniem trudności i konkurencyjności.

Twoim zadaniem jest tworzenie nowych treści pomocniczych, aby zasilać stronę centrum. Na przykład tworzenie nowych wpisów blogowych w danej kategorii lub uzupełnienie gamy produktów danej kategorii.

Regularnie aktualizuj treści

Marketing treści to proces ciągły. Publikowanie treści jest bardzo ważne, ale nie możesz zapomnieć o poprawianiu starej treści i upewnienie się, że jest nadal aktualna.

Możesz pomyśleć, że takie zadanie jest bezproduktywne, ale bardzo się mylisz. Badania wykazały, że zaktualizowana stara zawartość może działać znacznie lepiej niż nowa zawartość. Możesz nawet podwoić ruch na starej stronie, aktualizując ją odpowiednio.

Oto kilka pomysłów, które możesz wykorzystać podczas aktualizacji starej treści:

 • dbać o dokładność informacji,
 • napraw wszelkie uszkodzone linki i dodaj nowe linki do odpowiednich odnośników,
 • popraw błędy gramatyczne,
 • dodaj multimedia do postu, jako więcej obrazów lub osadzonych filmów.

Najlepsze jest to, że gdy skończysz, aktualizacja posta zmieni datę publikacji / aktualizacji na dzisiejszą, więc pojawi się w wynikach z nową datą (jeśli Twoja strona na to pozwala) i dlatego będzie wyglądał jak świeżo opublikowana treść w wynikach wyszukiwania.

Dodaj treści do stron kategorii (centrów treści)

Jest to również oczywista, ale niedoceniana taktyka. Twoje kategorie pełnią rolę centrów treści.

Problem z nimi polega na tym, że automatycznie wyświetlają treści z Twoich postów lub produkty w przypadku sklepu. Może to spowodować problemy z kanibalizacją, ponieważ ta sama treść pojawia się wiele razy w witrynie.

Aby więc rozwiązać ten problem i pomóc tym stronom w osiągnięciu pozycji w rankingu, potrzebują one unikalnej zawartości.

E-A-T

E-A-T oznacza fachowość, autorytet i wiarygodność.

Sposób, w jaki Google klasyfikuje witrynę, jest bezpośrednio skorelowany z EAT. Musisz upewnić się, że praca, którą wykonujesz w witrynie, odzwierciedla Twoją wiedzę i autorytet w tej dziedzinie / niszy oraz że ogólnie ludzie postrzegają Ciebie i Twoją witrynę jako godną zaufania.

ON-PAGE SEO

Pisz dla ludzi, a nie dla wyszukiwarek

Upychanie słów kluczowych i fraz, które nie mają żadnego sensu jest stratą czasu.

W dzisiejszych czasach wyszukiwarki wykorzystują złożone algorytmy, aby zrozumieć, o czym jest strona i odpowiednio ją uszeregować.

U podstaw wyszukiwarki pozostaje wygoda użytkownika końcowego, więc im większe doświadczenie użytkownika w Twojej witrynie, tym lepiej.

Dlatego ważne jest, aby pisać treści dla ludzi, a nie dla wyszukiwarek.

Sprawdź czy słowo kluczowe odpowiada intencji użytkownika

 • Priorytet: wysoki.
 • Narzędzia: ręcznie.

Sprawdź, czy treść jest zgodna z celem wyszukiwania słowa kluczowego w Twoim artykule.

Ma to znaczenie, ponieważ jeśli Twoja strona nie spełnia intencji użytkownika, nie będzie zajmować wysokich pozycji w rankingu.

Mikromomenty (intencje) zamiaru wyszukiwania:

 • chcę wiedzieć (np. „jak się ubrać na wesele”)
 • chcę isć (np. „obiad w zielonej górze”)
 • chcę zrobić (np. „ja naprawić iPhone’a”)
 • chcę kupić (np. „witamina C dr Enzmann”)

Przed napisaniem jakiejkolwiek treści dla słowa kluczowego, którego szukasz, sprawdź wyniki wyszukiwania, aby zobaczyć co Google wyświetla dla tego słowa kluczowego i dopasuj swoje treści do tych samych zamiarów użytkownika.

Słowo kluczowe w adresie URL, tytule i nagłówku

Analizy pierwszych wyników wyszukiwania pokazują, że strony, które mają docelowe słowo kluczowe w adresie URL, tytule i nagłówku, mają wyższą pozycję niż te, które nie spełniają tej triady.

Użyj docelowego słowa kluczowego w pierwszym paragrafie

 • Priorytet: średni.
 • Narzędzia: ręcznie.

Analizy wyników wyszukiwania i stron znajdujących się na najwyższych pozycjach, że strony zawierające słowo kluczowe w pierwszym akapicie zajmują wyższą pozycję niż strony, które go nie mają.

Dlatego staraj się, aby słowo kluczowe (przynajmniej jego odmiany), znajdowało się w pierwszych 1-2 akapitach tekstu.

Na pojedynczej stronie jeden tag H1

Proste prawda? Jednak wiele osób przypadkowo nie ma żadnego nagłówka lub ma na stronie dwa lub więcej nagłówków H1.

Dlaczego to jest ważne? Cóż, nagłówek 1 może pomóc wyszukiwarkom zrozumieć, o czym jest strona.

Dobrą praktyką jest dopasowanie H1 do tytułu Meta ustawionego dla strony.

W dobie HTML5 dopuszcza się stosowanie więcej niż jednego nagłówka na stronę. W takim przypadku jeden nagłówek przypada na sekcję.

Atrakcyjny i zoptymalizowany pod SEO meta tytuł

Tytuł zoptymalizowany pod kątem SEO wpływa na pozycję w rankingu i inne elementy takie jak zamiary użytkownika, współczynnik klikalności (CTR) i dopasowanie słów kluczowych, dlatego ważne jest, aby ustawić go prawidłowo.

Optymalizując tytuł pod kątem SEO, pamiętaj o następujących aspektach:

 • dopasuj cel słowa kluczowego,
 • zachęć do zwiększenia współczynnika klikalności,
 • nie przekraczaj maksymalnego limitu znaków – różni się to w zależności od typu wyszukiwania, ale dobrą praktyką jest użycie słowa kluczowego w pierwszej połowie tytułu.

Atrakcyjny i zoptymalizowany meta opis

Meta opis nie jest bezpośrednim czynnikiem rankingowym, ale wpływa na inne czynniki rankingowe, takie jak współczynnik klikalności, więc dobrze napisany meta opis może mieć znaczenie.

Podobnie jak w przypadku tytułów, te same kryteria dotyczą również opisu meta:

 • dopasuj cel do słowa kluczowego / artykułu / intencji,
 • zachęć do zwiększenia współczynnika klikalności,
 • nie przekraczaj maksymalnego limitu znaków,
 • użyj słowa kluczowego jako części opisu.

Korzystaj z nagłówków H2, H3 w treści

Google uwielbia zgrabne struktury stron, a nagłówki to najlepszy sposób na strukturyzowanie zawartości strony.

Z reguły użyj nagłówka 1 (H1) jako tytułu głównego dla treści (definiuje stronę), a następnie H2, H3 dla strukturyzacji treści.

Prawidłowe formatowanie i struktura treści

Linkuj (umieszczaj odnośniki) do podobnych stron, artykułów, postów wewnętrznych

Odsyłaj do odpowiednich, wiarygodnych witryn internetowych

Nie umieszczaj linków do strony / witryny z tą samą kotwicą, na którą jest kierowana bieżąca strona

Poprawnie nazywaj obrazy i pliki multimedialne

Ustaw opis alternatywny dla zdjęcia

Sprawdź i ustaw znaczniki społecznościowe

Sprawdź czas przebywania na stronie i go popraw

Nie „przeoptymalizuj”

Obrazek domyślny
Roman Rozenberger

Specjalista SEM, SEO i PPC. Założyciel i autor na blogu dwapiksele.pl.

Artykuły: 16